Co to jest cena transferowa?


Na rynku funkcjonuje cała gama przedsiębiorstw o zasięgu międzynarodowym. Po otwarciu granic przez Unię Europejską bardzo wiele firm powiększyło własną działalność na rynki międzynarodowe. Wyeliminowanie opłat celnych między krajami partnerskimi było neizwykle istotnym momentem ożywienia gospodarki całej Unii.
Jeśli jednak spółka produkuje towar i zamierza go sprzedać własnej filii w odmiennym kraju, by ta mogła w sposób legalny dokonać transakcji z nabywcą, pojawia się tzw. podwójne opodatkowanie. Obydwie siedziby spółki muszą bowiem zapłacić podatek dochodowy (inny dla każdego kraju). Żeby tego rodzaju transakcję sfinalizować, powinno się określić tzw. cenę transferową dla wszystkich produków. Umiejętne zastosowanie tego czynnika stwarza opcję znacznych oszczędności w rozliczeniach podatkowych.

Nieuczciwa praktyka

pieniądze
Author: Japanexperterna.se
Source: http://www.flickr.com
Ceny transferowe mogą być przyczyną nadużyć części firm. To sam przedsiębiorca określa bowiem jak wysoka będzie cena transportu towaru do innego kraju. Specjalne nadmierne obniżanie ceny tam, gdzie podatek (zobacz podatek od darowizny) dochodowy jest znaczny może pozornie dać oszczędności. Powinno się jednak pamiętać, że w wielu krajach jest to praktyka nielegalna i ścigana przez odpowiednie służby państwowe Po odkryciu nieprawidłowej ceny przez organ kontrolny, ten szacuje poprawną cenę rynkową wyrobu iw oparciu o to nakłada grzywnę na przedsiębiorcę. Żeby uniknąć pomyłek w określaniu cen i jednocześnie legalnie zaoszczędzić na podatku od dochodu, spółki często zatrudniają wykwalifikowanych pracowników obeznanych w realiach handlu międzynarodowego.

Dlaczego księgowość jest istotna?

Bywają przypadki, kiedy to na przedsiębiorstwo jest nakładana kara finansowa przez pomyłkę. Nieprawidłowo ustalona cena rynkowa to często powtarzająca się pomyłka w przypadku spółek, które oszczędzają na prowadzeniu księgowości. Dlatego warto korzystać z usług specjalistycznych firm zajmujących się księgowością dla firm.

Szukasz interesujących informacji? To dobrze, ta strona internetowa (https://dryg.pl/oferty?categories=6&positions=53) z pewnością Cię zaciekawi, ponieważ są tam dużo bardzo ciekawych informacji.

Opinie na temat tego rodzaju firm można bardzo łatwo skontrolować w sieci, na odpowiednich portalach i forach internetowych. Żeby znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe Warszawa, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło zawierające miejscowość, w której spółka ma siedzibę. Będzie to więc na przykład „usługi księgowe Warszawa”.

Tags: ceny, działalność, oszczędzanie, handel, podatek