Co wybieramy na rynku nieruchomości?


Ten rok przyniesie poważne zmiany na polskim rynku nieruchomości. Nowa Rekomendacja S oraz ustawa deweloperska racze nie wpłyną korzystnie na poprawę kondycji rynku nieruchomości. Jakie mieszkania i domy na sprzedaż będą wybierane przez kupujących w nadchodzących miesiącach?
Kredyt hipoteczny
Author: nickname
Source: http://www.flickr.com
Przede wszystkim: tanie i niewielkie. Cena za metr kwadratowy zarówno propozycji z rynku pierwotnego, jak i z rynku wtórnego, w dalszym ciągu jest wysoka. Nowe zasady Rekomendacji S mogą obniżyć zdolność kredytową pewnych wnioskodawców, aż o kilkanaście procent. Skutkiem tego będą oni wybierali mieszkania nieduże i tańsze, bądź odłożą zakup w czasie, oczekując na polepszenie warunków kredytowych i odłożenie wystarczającej kwoty wkładu własnego.

Ustawa deweloperska, która zacznie obowiązywać na koniec kwietnia, spowodowała reakcję deweloperów już teraz. deweloperzy próbują sprzedać inwestycje gotowe, aby zacząć realizację planowanych nieruchomości, zanim ustawa zacznie obowiązywać. Za obniżeniem cen z rynku pierwotnego idą obniżki nieruchomości z drugiej ręki. To wystarczające przyczyny, aby dojść do wniosku, że pierwszy kwartał 2012 roku, może okazać się odpowiednim czasem na kupno mieszkania lub domu.

Analitycy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości zwrócili uwagę na zmniejszenie dynamiki budownictwa indywidualnego. Domy na sprzedaż będą więc rzadziej widniały w ofertach sprzedażowych. Chętni szukają mniejszych mieszkań, na które otrzymają kredyt. Szacuje się dalsze obniżki cen mieszkań, w związku ze spadkiem popytu.
Kredyt hipoteczny
Author: lumaxart
Source: http://www.flickr.com/photos/lumaxart/2136953043/
Najwyższe ceny inwestycji dalej odnotowywane są w stolicy. Propozycje wyszukane pod hasłami: mieszkania Warszawa, nieruchomości Warszawa (zobacz harmonogram wywozu śmieci Warszawa) i mieszkania do wynajęcia Warszawa dają do zrozumienia, że największe ceny są w Śródmieściu. Średnia cena metra kwadratowego w tej dzielnicy oscyluje w zależności od raportu, w przedziale od 12 tys. zł do 14 tys. zł. Mimo dużych kosztów mieszkania w centrum i śródmieściu Warszawy szybko się sprzedają, z powodu prestiżowej lokalizacji oraz świetnego połączenia komunikacyjnego. Wśród kupujących pożądane są także obszary Ochoty i Mokotowa. To wszystko propozycje nieruchomości dla osób posiadających grubszy portfel. Jakie obszary zamieszkują osoby o przeciętnych zarobkach? Najtańsze mieszkania pochodzą z: Pragi-Północ, Białołęki i Ursusa.Sprzedaż mieszkań i mieszkania na wynajem w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu charakteryzują się znacznie niższymi cenami za metr kwadratowy w porównaniu do stolicy. Bez względu na to oferty czekają średnio ponad 100 dni na sprzedaż. Być może, w aktualnej sytuacji, okres sprzedaży będzie jeszcze dłuższy.

Spadającym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości do gruntownego remontu. Kupujący zwracają dużą uwagę na jakość wykończenia lokalu, za którą niejednokrotnie oddają wszystkie oszczędności.

Zobacz też na blogu o nieruchomościach o nieruchomościach o nieruchomościach nieruchomosciapeks.pl/!

Tags: mieszkania, nieruchomości, ceny, deweloper, centrum, kredyt, Ustawa, wynajem, metr kwadratowy

Source: