Czasem najlepszy pracownik także musi być sprawdzany. Taką politykę prowadzi wiele firm. Jest legalna, lecz należy robić to jawnie


Nikt chyba nie lubi kiedy jest obserwowany. Większość osób to najzwyczajniej w świecie krępuje. Na co dzień jednakże wciąż jesteśmy obserwowani i sami zresztą to czynimy. Wystarczy wyjść na miasto, ludzie na siebie patrzą, z zainteresowaniem lub bez, ale jednak definiujemy daną osobę po odzieniu czy zachowaniu. To zwyczajna sytuacja, także nie ma co nadmiernie się tym przejmować. Problem się pojawia, gdy monitoring znajduje się w miejscu zatrudnienia. Wiele ludzi głośno się przeciwko temu wypowiada, lecz pracodawca ma takie prawo, z tym że musi o tym fakcie dać znać swoim pracownikom.
pracownicy
Author: Mark Warner
Source: http://www.flickr.com
Nie może być tak, iż szef sobie podpatruje własnych podwładnych, czyniąc to na różne sposoby, a jednocześnie nie da znać o tym pracownikowi. To jawne złamanie prawa. Jeżeli zdecyduje się zaś na monitorowanie pracowników musi ich o tym poinformować, a ponadto musi powiedzieć, jakie metody obserwacji zastosuje, czy dajmy na to będzie to obraz czy dźwięk. Nagrania z monitoringu muszą być przechowywane tylko przez dany czas, nie mogą być przetrzymywane na stałe.Nie mogą też być – co jest się rzeczą normalną – wykorzystane w w innym celu niż w momencie, gdy zaistnieje tego typu potrzeba (złamania prawa, rozbój). Monitoring może być także stosowany w celu doglądania poczty służbowej, o tym pracownicy też muszą zostać poinformowani. Co więcej, jeśli faktycznie planujemy monitoring w naszej firmie musimy dobrze zdefiniować dlaczego. Czy borykamy się z przeciekiem ważnych służbowych informacji, kradzieżą lub kancelaria prawna w krakowie słabą dyscypliną swoich podwładnych (dajmy na to
pracownicy
Author: Dell Inc.
Source: http://www.flickr.com
przesadnie długie przerwy). Są różne przyczyny, bardziej błahe jak i bardziej poważne, lecz o wszystkich musimy zawiadomić nasz zespól.

Oczywistym jest, że monitoring jest niedopuszczalny w miejscach prywatnych, mamy tu na myśli toaletę czy szatnię. Dla pracodawcy także jest bardzo ważne, aby od każdego pracownika otrzymać pisemne potwierdzenie, iż jest poinformowany o zainstalowanym monitoringu. W momencie kłopotów czy innego zamieszania brak tego typu zgody może sprawić problemy, które najczęściej rozwiązuje się w sądzie. Dla dobra pracowników i pracodawcy najlepiej więc zawierać takie umowy na początku pracy, żeby w przyszłości nie dochodziło do niepotrzebnych incydentów.

Podobają Ci się treści umieszczone w tym wpisie? Zatem czytaj wpis (https://www.account-pl.eu/publikacje/odpowiedzialnosc-firmy-audytorskiej-za-jej-system-kontroli-jakosci), który jest na nowej witrynie. W nim znajdziesz dużo detali.

To niezwykle istotne, nie możemy o tym zapominać, gdyż może nam to w przyszłości zaszkodzić.

Tags: monitoring, PRacownik, pracodawca, poinformacje