Czym jest sitodruk?|Sitodruk? Na czym polega?


Sitodruk kojarzony bywa przede wszystkim z aktywnościami artystycznymi. Technika pochodzi z Japonii w której wykorzystywana była do ozdabiania tkanin na ubrania oraz do dekoracji wnętrz. Plusem owej metody drukowania jest między innymi to, że można odwzorować rysunek praktycznie na każdym obiekcie, stąd też jej sława na całym świecie - od Japonii jak już nadmieniono, poprzez wyspy Fidżi aż po stary kontynent.
Jest to technika drukowania niezwykle prosta. Polega na rozpięciu na ramie z drewna siatki metalowej lub z nylonu z naniesionym wzorem. Najprościej powiedziawszy deseń osiąga się poprzez zatkanie z góry wyznaczonych oczek siatki (poldannet.pl/pl) w ramie. Możemy to uczynić na wiele sposobów. Jednym z najprostszych będzie nałożenie na siatkę szablonu z nieprzepuszczalnego tworzywa, na przykład z foli albo papieru. W następnej kolejności pod znacznym naciskiem przepuszcza się przez w taki sposób przygotowane sito (sprawdź co proponuje Mar Agency Sp. z oo) odpowiednio zawiesistą farbkę. Rysunek odbije się na materiale, jaki jest pod sitkiem. Zablokowane przez szablon otwory sitka tworzą rysunek. Sterując kształtem szablonu, wielkością oczek sitka możemy otrzymać nadruk o rozmaitej fakturze. Również używany rodzaj farby ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie (sprzęt do sitodruku - firma DAAB).
sitodruk
Source: flickr.com
Dużą zaletą owej technologii drukarskiej jest jej powtarzalność i prędkość przeprowadzania. W ciągu krótkiego czasu zdołamy wyprodukować znaczną ilość obiektów z jednakowym wzorem. Choć możemy realizować druk ręcznie, obecnie wykorzystujemy odpowiednie maszyny, dla przykładu prasy które upraszczają równomierne rozprowadzenie farby. Oczywiście maszyny do sitodruku używane bywają nie tylko do drukowania na materiałach, lecz także przykładowo na porcelanie oraz innych materiałach (urządzenia używane: Najnowocześniejsze urządzenia do sitodruku wykorzystywane są również w elektronice do drukowania układów komputerowych wykorzystywanych w produkcji sprzętów elektronicznych takich jak komputery.



Owa technologia drukowania miała wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej. Wykorzystywali ją m.in. Endy Warhol i wielu innych artystów. W 1980 technologię tą wykorzystywano w Polsce do druku podziemnych czasopism. Do dziś z powodzeniem stosuje się ten sposób druku w reklamie i produkcji przedmiotów promocyjnych na przykład napisów na kubkach, napisów na długopisach, ubraniach itd..

Tags: Druk, siatki, Sitodruk