Dlaczego egzamin na adwokata przypomina trochę maraton?


W czasie rozprawy sądowej należy pamiętać o tym, że konsekwencje wszystkich zaniechań i działań pełnomocników w każdym przypadku ponosi klient.


Profesjonalny pełnomocnik mógłby pomóc klientom w nawet najcięższej kwestii.


statystyki na koncie firmowym
Author: Adrian Farcas
Source: http://www.flickr.com


Jednak nieprofesjonalny pełnomocnik może przegrać nawet taką sprawę, w jakiej wygrana od początku wydaje się być gwarantowana. W większości spraw sądowych dotyczących osób cywilnych takim pełnomocnikiem mogłaby być osoba, która nie ma odpowiedniego wykształcenia prawniczego, a którą wiąże ustalony stosunek prawny. Może to być przykładowo pokrewieństwo albo zarządzanie interesami określonej strony. Towarem cywilnego procesu jest w każdym przypadku ocena zgodności faktów, które są wspomniane przez strony z określonymi prawnymi normami. Wyłącznie znajomość prawa jest w stanie pozwolić na dobrą ocenę, które dokładnie zapisy prawa mogłyby wejść w grę w konkretnym wypadku. Z tego też powodu tak ważną kwestią jest wybór odpowiedniego adwokata.




Egzamin adwokacki jest swoistym maratonem. Trwa on kilka dni oraz w rzeczywistości jest symulacją realnej pracy prawnika. Poszczególne dni takiego egzaminu obejmują faktyczne zadania z zakresu prawa cywilnego, karnego oraz administracyjnego oraz gospodarczego. Osoba, która zamierza zarabiać jako adwokat, otrzymuje konkretne dokumenty, żeby na ich podstawie sporządzić tzw. środek odwoławczy od werdyktu, o opinię prawną, pozew czy też umowę. Do niedawna kandydaci musieli zdać również egzamin z zakresu kodeksów, konstytucji czy dużej ilości różnych najważniejszych ustaw czy też umów międzynarodowych.


Dowolne zadanie jest oceniane przez jedynie dwóch egzaminatorów. Są nimi prawnik prawnik prawo rodzinne Wrocław i inna wyznaczona przez Ministra Sprawiedliwości osoba, którą zazwyczaj jest sędzia. Podobnie prezentują się zasady egzaminu na radcę prawnego.

Tags: dom, gra, czas, dokument, rok