Gdy przychodzi pora na spłacenie należności – na czym zasadza się windykacja należności i jak przebiega?


Uzyskanie pożyczki w aktualnych czasach jest niezwykle proste – dość często nie potrzebuje nawet okazania dowodu tożsamości czy poręczenia. Z tego właśnie powodu coraz większa liczba osób podejmuje decyzję o skorzystaniu z tej opcji w czasie kupowania nowych multimediów, domów i nie tylko. Niestety problem rozpoczyna się w momencie, gdy nie starczy nam pieniędzy na zapłatę raty. Na czym zasadza się proces windykacji należności?


Windykacja to pierwszy stopień procesu egzekwowania długów przez kredytodawcę i jest to sposób korzystny dla zadłużonej osoby . Działanie windykatora polega bowiem na negocjacjach i rozmowach z zadłużonym, w celu uzyskania porozumienia pomiędzy nim a kredytodawcą. Można wręcz twierdzić, że firmy windykacyjne są pewnego rodzaju mediatorami, którzy mają za zadanie ustalić wraz z zadłużonym taki harmonogram spłacenia należności, aby był on dla niego realny do zrealizowania. Jednocześnie muszą one jednak brać pod uwagę korzyści wierzyciela, gdyż to on jest ich zleceniodawcą. Windykacja nie może być jednakże mylona z innym sposobem odzyskiwania należności, a mianowicie z egzekucją komorniczą. Terminy te dotyczą bowiem całkiem innych działań, a zadanie komornika zasadza się na wykonywaniu całkiem innych czynności. Firmy windykacyjne nie mogą np. prześwietlać majątek osoby zadłużonej.


firma - przekrój
Author: Ministerio de Relaciones Exteriores
Source: http://www.flickr.com
Dłużnicy zwykle doceniają trudy pracy windykatora – z pewnością istnieje pokaźna lista dłużników, którzy dzięki niemu uniknęli sprzedania majątku przez komornika. Dlatego też warto podjąć z nim rozmowy i pozwolić, żeby pomógł nam w ustaleniu rozsądnego planu zapłaty długu. Brak współpracy ze strony osoby zadłużonej może bowiem nieść ze sobą niekorzystne konsekwencje. Każdego dnia na wokandę trafia lista dłużników, którzy odmówili współpracy z windykatorem i wobec których zakładane są sprawy nawołujące do zapłaty należności. Z tej perspektywy pomoc windykatora okazuje się być korzystna (użyteczna treść).



Trzeba jednakże pamiętać, że windykator nie jest przedstawicielem prawa i nie dysponuje takimi możliwościami jak komornik.

Czy taka notka przekonała Cię do znalezienia pokrewnych? Jeśli tak, to kliknij ten link oraz poza tym przeczytaj także wypowiedzi na temat.

Jeśli wykracza on poza swoje działania, mamy prawo poprosić o innego mediatora lub zameldować naruszenie przepisów.

Tags: pracy, korzyści, problem, strony, dłużnik