Jak można walczyć z problemem uzależnienia od pracy? Gdzie leży granica pomiędzy pracowitością i pracoholizmem?


Powszechnie wiadomo, iż praca to po prostu konieczność. Potrzebujemy jej, by się utrzymać. Dla wielu osób staje się nie tylko źródłem dochodu, ale też metodą na dowartościowanie się. Jednak czasem można stracić wyczucie i przestać rozdzielać granicę pomiędzy pracą a domem, brać dużą ilość nadgodzin i nie myśleć o niczym innym. Co należy zrobić, gdy zorientujemy się, iż praca jest głównym sensem naszego życia?

pracoholizm
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Osoby dyspozycyjne, zaangażowane i kochające swoją pracę na pewno są idealnym pracownikiem dla każdego dyrektora. Bardzo często takim osobom wydaje się, że taki styl pracy jest potwierdzeniem ich sporej ambicji i stanowi dużą wartość. Jednak pracoholizm to niebezpieczne uzależnienie. By się z niego wyleczyć, należy albo zrobić mnóstwo małych kroków lub 1 znaczący odwrót – to zależy od charakteru osoby dotkniętej uzależnieniem i od danego przypadku.

Jeśli zainteresował Cię przedstawiany artykuł, to bardzo dobrze, ponieważ ten opublikowany poniżej (http://mojekonferencje.pl/sale-konferencyjne-bielawa) również posiada równie istotne informacje - nie zwlekaj, tylko przeczytaj go.

Po pierwsze – należy ograniczyć ilość obowiązków i nie brać sobie na głowę tego, z czym nie poradzili sobie inni członkowie zespołu. Dobrze jest udać się na wczasy bez telefonu służbowego i komputera. Urlop nie może być krótszy niż 2 tygodnie (na początku i tak myśli się o pracy, spotyka to również te osoby, jakie nie mają problemu z pracoholizmem). Powinien to być wyjazd z dużą ilością atrakcji, najlepiej w ciepłych krajach (słońce poprawi nam nastrój).



Gdy mamy do czynienia z ciężkim uzależnieniem, taką terapię musi poprowadzić nam psychoterapeuta - z Katowice albo Tychy - to nieważne – specjaliści z zakresu psychologii pracy oraz terapii zaburzeń z pewnością dobiorą właściwe leczenie.
Jaki dobry psychoterapeuta
Author: Ion Chibzii
Source: http://www.flickr.com
To sprawdzone, że przy wychodzeniu z z pracoholizmu z pewnością pomoże jedynie najlepszy psychoterapeuta. Warto więc posiadać zaufane gabinety albo nawet poradnie, do których warto się udać, lecz na początek ogólnie warto spotkać się z psychologiem, aby zrobić rozpoznanie, jak trudny to przypadek. Nie sposób wymarzyć sobie lepszy personel, niż ten, który bez pretensji siedzi w pracy kilkanaście godzin dziennie, poza tym przynosi pracę do domu i nie prosi o urlop. Jednak kłopoty z uwolnieniem się od obowiązku pracy non stop mają zwykle swoją przyczynę w głębokiej przeszłości – niedocenieniu przez rodziców albo nauczycieli.

Przedstawiany wątek omawia niezwykle interesujące sprawy - jeśli chcesz poznać zbliżony materiał, zobacz bez wahania to źródło.

Dobrze jest o tym pomyśleć.

Tags: psychologia, uzależnienie, praca, pracoholizm, sens