Jakie są sposoby zdobywania finansów na działalność firmy, plusy i minusy obligacji przedsiębiorstw


Firmy mogą w różnorodny sposób pozyskiwać kapitał potrzebny do dalszego rozwoju. Najbardziej popularne są najróżniejsze pożyczki i kredyty bankowe - łatwo je dostać, lecz niestety ich dużą wadą są niemałe koszty obsługi i odsetek, jakie są do zwrócenia. Coraz większą popularność zyskują również emisje papierów wartościowych.
konferencja na temat inwestycji
Author: Startup Mena
Source: http://www.flickr.com
O giełdzie każdy miał okazję słyszeć, lecz żeby tam zadebiutować to trzeba spełnić rzeczywiście sporo warunków. Dużo mniej osób wie jednak, że jest jeszcze jeden bardzo skuteczny sposób aby sfinansować działalność firmy, to znaczy emisja obligacji. Obligacje są niczym innym jak papierami wartościowymi, na mocy których firma je emitująca zobowiązuje się do ich późniejszego wykupu, a w zamian otrzymuje kapitał od inwestorów. Jednym z najważniejszych parametrów opisujących obligację jest okres wykupu, będzie to czas, po którym firma wypuszczająca takie obligacje zobowiązuje się do ich zakupu z powrotem i zapłacenia wcześniej ustalonej kwoty pieniędzy.Inwestorzy lubią obligacje ze względu na ich niewątpliwe plusy - inwestowanie w obligacje łączy w sobie większość najlepszych cech lokat i akcji. Najważniejszą rzeczą jest duża przewidywalność tego typu inwestycji, zarówno jej zarobek oraz czas są bardzo dobrze znane od samego początku. Rzecz jasna może się zdarzyć jakaś nieprzewidziana sytuacja i na przykład przedsiębiorstwo może zbankrutować, jednak zdarzają się one niezmiernie rzadko. W każdym innym przypadku wiadomo, kiedy środki które się zainwestuje wrócą w powrotem do właściciela.

Następnym plusem jest wysokość odsetek. Najpopularniejsze współcześnie obligacje mające zmienne oprocentowanie co prawda będą zależeć od stopy WIBOR, ale i tak wielkość tego oprocentowania może być parę razy większa niż bankowych lokat. W związku z tym że pieniądze (sprawdź aktualne kursy walut) są inwestowane na pewien czas, to nie będzie możliwości ich wycofania przed jego upływem. Jedyną możliwością w takich przypadkach może być sprzedaż obligacji komuś innemu, i coraz częściej z ofertami takiej sprzedaży można się spotkać.

Tags: przedsiębiorstwo, papiery wartościowe, zarobek, finansowanie