Jakiego rodzaju zalety i wady będzie miał outsourcing pracowniczy, jakie niebezpieczeństwa będą się wiązać przy tego typu współpracy.


Outsourcing pracowniczy zaczyna być coraz popularniejszy w wielu branżach. W paru słowach polega on na tym, że pewne zadania do zrobienia przekazuje się odrębnej firmie, jaka ma się zająć realizacją wszystkiego.
dom - malunek
Author: Christine Wagner
Source: http://www.flickr.com


W wielu przypadkach osoby zajmujące się takimi pracami (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-formularz-sd-z2-wzor-z-szerokim-omowieniem) znajdują się na terenie firmy zlecającej, lecz formalnie należą do innego pracodawcy. W takich przypadkach to firma zewnętrzna ponosi odpowiedzialność za koordynowanie działań pracowniczych, ona określa ich obowiązki i obsługuje pod względem kadrowych. Przeważnie outsourcing pracowniczy ma miejsce w przypadku działów księgowości albo IT, ale coraz częściej można również spotkać przypadki związane z produkcją albo sprzedażą. Nie ma także żadnego problemu, aby tego typu Outsourcingiem objąć również jakieś inne działy, jeżeli tylko będą takie potrzeby.


klient - selfie
Author: Bratislavská župa
Source: http://www.flickr.com


Dla firm wynajmujących outcourcingowe usługi jest to niezwykle wygodne, ponieważ odpada całościowa sfera wiążąca się z utrzymaniem pracowników. Firma otrzymuje od wykonawcy fakturę za zrobione prace, a pozostałymi tematami już on się będzie zajmował.odnośnik ewidencja wyposażenia ewidencja wyposażeniaJednak takie działania wiążą się z pewnym ryzykiem dla pracowników, i jednak w wielu przypadkach mechanizm ten jest wykorzystywany do różnych oszustw.
Za pomocą przeniesienia ludzi do podmiotu wykonującego usługi można stosunkowo szybko ominąć kwestię zwolnień grupowych czy wysokich odpraw, ponieważ zwyczajnie będą oni przekazani kolejnej spółce. Oprócz tego w wielu przypadkach takie firmy chcąc jak najbardziej zmniejszyć swoje koszty po prostu nie płacą za pracowników składek na ZUS.

Tags: PRacownik, Outsourcing, IT, księgowości