Karty rfid - do jakich celów mogą posłużyć oraz w których miejscach można je wykorzystywać?


W aktualnych czasach tak naprawdę każdy z nas posiada w portfelu jakąś kartę. Czy będzie to karta do komunikacji miejskiej, do bankomatu, czy karta lojalnościowa, jaką można dostać w rozmaitych sklepach, ich działanie jest porównywalne. Ich nazwa to karty rfid, a używanie takich kart opiera się na komunikacji z czytnikiem przy użyciu systemu fal radiowych o różnej częstotliwości. Dzięki zastosowanym w nich specjalnym układom elektronicznym można zapisywać i odczytywać dane. Co jeszcze należy o nich wiedzieć?

fragment karty kredytowej VISA
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Dobrze jest wyjaśnić dokładne działanie prezentowanych kart. Karty zbliżeniowe oparte na systemie rfid to 3 fundamentalne elementy: wspomniany wcześniej czytnik, anteny, jakiej zazwyczaj nie widać, ponieważ jest wbudowana w czytnik oraz najważniejszej części – samej karty. Inaczej nazywane są one transponderami, gdyż to na nich zawierają się wszystkie informacje. Funkcją czytnika jest tworzenie pola elektromagnetycznego, które będzie zasilać kartę w chwili, gdy klient zechce jej użyć. W karcie znajduje się element zbierający energię, jaka umożliwia wysłać do czytnika informacje przekazywane dalej do komputera, w którym są przetwarzane. Niewątpliwym plusem rfid jest brak przymusu bezpośredniej styczności z czytnikiem. Dzięki temu klienci mają mniejsze obawy, że ich informacje zostaną skopiowane oraz wykorzystane w niewłaściwy sposób. Zwłaszcza niepokoją się taką możliwością w razie zastosowania karty w nieznanych dotąd miejscach, np. w restauracji znajdującej się w innej miejscowości - zobacz tu. Niestety dane da się skopiować w każdym wypadku, zatem nie należy pozostawiać karty, ale natychmiast schować ją do portfela, aby nie doszło do żadnych nieprzyjemnych sytuacji. Nie da się funkcjonować bez kart, ale trzeba też wiedzieć, jak ich używać, aby zmniejszyć ryzyko zagrożenia. Karty zawsze powinniśmy trzymać przy sobie, co zminimalizuje ryzyko ich kradzieży bądź zgubienia.

karty bankowe
Author: frankieleon
Source: http://www.flickr.com
Teraz już wiesz, w jaki sposób działają niniejsze karty.

Tak wciągnął Cię ten temat, że masz ochotę na następne wątki? Najmniejszy problem. Najnormalniej w świecie najedź na hiperłącze do źródła i czytaj do woli.

Na pewno jeszcze nieraz otrzymasz nową kartę zbliżeniową, np. do biblioteki, gdyż praktycznie każda instytucja wprowadza je dla swoich klientów. Warto je nosić przy sobie, ponieważ w większości przypadków w inny sposób nie będziemy mogli dostać się na swoje konto czy skorzystać z oferowanych w określonym miejscu usług.

Tags: czytnik, karty, portfel