Kiedy i na jakich zasadach należy korzystać z usług komornika? O czym pamiętać w tego rodzaju sytuacji?


Niewiele osób zdaje sobie sprawę, lecz wierzyciele mają naprawdę duże możliwości w zakresie wyboru komornika, jaki na ich wniosek dokona egzekucji z majątku dłużnika. Tak więc są w stanie wybrać każdego komornika w naszym kraju, zaś wyjątki od tej zasady są nieliczne. Wiadomo jednak, że wybranie komornika z odległej miejscowości może się okazać niepraktyczne i nieopłacalne.


komornik
W tym sensie najlepiej wynająć komornika tam gdzie mieszkamy, np. jak mieszkamy w stolicy Dolnego Śląska, to na pewno komornicy we Wrocławiu będą dla nas najlepszym wyborem. Wierzyciel ma co do zasady prawo (Prawnik Kalisz) do wyboru dowolnego komornika, jaki działa na terytorium Polski. Powinniśmy pamiętać, iż wierzyciel, jaki wybiera komornika, musi złożyć wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji pisemne oświadczenie, iż korzysta z prawa wybrania komornika.

Komornik, który wybierany jest przez wierzyciela nie powinien odmówić przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji, dokonania zabezpieczenia lub podjęcia pozostałych czynności, które wchodzą w skład jego ustawowych zadań. Przed dokonaniem wyboru komornika z innej miejscowości powinniśmy pomyśleć, czy będzie to rzeczywiście opłacalne. Jak komornik (odkryj serwis) lub pracownicy jego kancelarii będą musieli wyjeżdżać poza swój obszar, to powinniśmy za to dodatkowo zapłacić.

Obowiązuje zasada, że w razie podejmowania przez komornika wybranego przez wierzyciela czynności poza swoim rewirem komorniczym, to wierzyciela obciążają związane z tym poniesione koszty. Mowa tu o dietach, które przysługują osobie jaka jest zatrudniona w kancelarii komornika i uczestniczących w tych czynnościach, koszt przyjazdów oraz noclegów komornika.

Tak więc wydatki takie będą obciążać wierzyciela i to niezależnie od określonego dla niego zwolnienia od kosztów sądowych. Dodatkowo nie zalicza się ich do opłat egzekucji, jakie będą obciążać dłużnika. Znaczy więc to, iż nie możemy ich ściągać od dłużnika. Wierzyciel nie posiada jednakże prawa wyboru komornika, gdy chce przeprowadzać egzekucję z nieruchomości. Zobacz więcej, strona główna...


komornik sądowy
Author: National Assembly for Wales
Source: http://www.flickr.com
Takiego typu egzekucję może prowadzić jedynie komornik, w którego rewirze położona jest nieruchomość. To sprawia, że sytuacja ta nie jest tak oczywista i jak chcemy dobrze to zrozumieć, to powinniśmy lepiej poznać tą tematykę. W takiej sytuacji na pewno nie będziemy mieć z tym kłopotu.

Tags: komornik, wydatki, koszty, wierzyciele