Na jakie rzeczy zwrócić uwagę kupując obiektyw? Co jest istotne? Jakie parametry posiadają największe znaczenie?


Wybór właściwego obiektywu do sprzętu fotograficznego to dla niejednego miłośnika fotografii naprawdę nie jest proste zadanie. Często więc jest tak, że kupiliśmy lustrzankę razem z obiektywem kitowym. Szybko się niestety orientujemy, że to dla nas za mało, więc pojawia się pytanie, jaki obiektyw zakupić, by spełniał nasze podstawowe wymagania.

Fotograf
Jeżeli mowa o obiektywie to bardzo istotna jest ogniskowa. Decyduje ona o efektywnym polu widzenia, czyli o powiększeniu. Tradycyjnie określa się to właśnie jako ogniskową, jednak dla laika lepiej kiedy powie się o kątowym polu widzenia. Przykładowo, obiektyw z ogniskową 40 milimetrów daje nam inne pole widzenia, jak będzie podpięty do body o matrycy z mnożnikiem ogniskowej, jeszcze inne z kolei, gdy będzie współpracował z aparatem o matrycy małoobrazkowej. Jeżeli odwiedzamy sklep purana fotograficzny i wiemy, iż nie do końca jest to dla nas jasne to bez wątpienia dobrze jest dopytać sprzedawcy, gdyż jest to rzecz na początku dosyć trudna - sprawdź ofertę sklepu fotograficznego.Kolejnym ważnym parametrem jest jasność obiektywu. Określana jest ona przy pomocy przesłony. Opisujemy ją parametrem f/, choć często spotkać możemy ją również jako liczbę po ukośniku, dajmy na to 90/2.8. Według definicji, wartość przesłony jest wynikiem podzielenia ogniskowej przez fizyczną średnicę otworu względnego. Im ta liczba jest mniejsza, tym obiektyw będzie bardziej jasny. W jaki sposób to tłumaczyć? Dajmy na to model 20 milimetrów f/1.4 jest trochę jaśniejszy aniżeli 20 mm f/2.0. Następnym bardzo istotnym parametrem jest mocowanie. Od tego tak właściwie jest zależne, czy uda się podczepić urządzenie do naszego aparatu czy raczej okaże się to niemożliwe. Jak poszukiwać będziemy firmowych obiektywów, czyli wykonanych przez producenta posiadanego przez nas aparatu, to raczej nie ma z tym trudności.

Najpewniej Nikon będzie pasował do Nikona, przykładowo Sigma 70 300 Nikon - dowiedz się więcej na temat sigma 70 300 nikon. Tak samo canon do Canona, oraz Pentax będzie pasował do Pentaxa. Jednakże powinniśmy zwrócić uwagę na obiektywy manualne, gdyż spora ich część nie dopasuje się do dzisiejszych lustrzanek. Jeśli będziemy myśleć o powyższych trzech wytycznych to jest spora szansa, iż nabędziemy bardzo profesjonalny obiektyw, który będzie świetny do naszych potrzeb.

Tags: aparat, fotografowanie, obiektyw, fotografie, sprzęt fotograficzny