Nadchodzący czas nauki przynosi duże wydatki


Obecnie szkoła nie jest już tym samym, czym była kiedyś. Kiedyś, przed erą Internetu nauczyciel znaczył więcej niż dzisiaj, był w pewien sposób mentorem, posiadającym wiedzę, która nie jest łatwa do opanowania w krótkim czasie. teraz zaś wystarczy wyszukać hasło i już mamy odpowiedź na intrygujące nas pytanie. Ta sytuacja nie jest ani pozytywna, ani negatywna, ma bowiem swoje wady i zalety.


Tablica szkolna
Author: Jim Larrison
Source: http://www.flickr.com
Wiadomo, że wszystko się nie zmieniło z z miesiąca na miesiąc, nadal mamy kredki dla dzieci (linijki szkolne), markery (barwne markery) do szkoły, linijki i ekierki czy modeline. Zmiana, jaka nastąpiła to oczywiście przedmioty, pomoce naukowe lepszej generacji, ale to przede wszystkim nieco inna mentalność uczniów, którzy uważają, że są mądrzejsi od nauczycieli. Prawda jak zawsze jest pośrodku, bo jeśli rzeczywiście uczniowie są zbyt pewni siebie i brak im pokory, tak nauczyciele zastygli po drodze i nie widzą (lub nie chcą widzieć) zmian, które mają miejsce.


Z jednej strony więc mamy uczniów, którzy wszystko wiedzą, są przemądrzali, niekulturalni i zarozumiali, z drugiej są nauczyciele, którzy żyją jeszcze w czasach, gdy jedynym źródłem informacji były książki. Uczeń pewny, że wszystko znajdzie w Sieci nie ma szacunku dla nauki, bo, po co poszerzać horyzonty, jak wszystko się ma na tacy, nie wie on jednak, iż gdyby Internet przestał działać w jakiś dzień zostałby z niczym. Prawdopodobnie, o tym nie myśli i jest to, mówiąc szczerze, mało realne. Potraktujmy to jednak jak sytuacje hipotetyczną. Nauczyciel nie wyczuwa tego trendu, zainteresować uczniów czymś, znaleźć jakiś film efekty do filmów w Internecie lub zdjęcie, lub poprosić podopiecznych, żeby pokazali oni jakieś swoje ulubione miejsce w Internecie, tkwią w czasach dawnych, w zakurzonych księgach, w wielkich, opasłych encyklopediach.


Z jednej strony są uczniowie, którzy są potworami dla nauczycieli, bezczelnymi bachorami, a z drugiej nauczycieli, według uczniów – zacofane „staruchy”. Ci pierwsi nie dają rady zrozumieć młodych, młodzi nie szanują starych. Krąg się zamyka.

Tags: szkoła, markery, linijki i ekierki