O czym powinna wiedzieć osoba pracująca w kadrach?


Każdy przedsiębiorca z chwilą przyjęcia pierwszego pracownika na umowę o pracę, staje się pracodawcą. Moment ten, jest niezwykle istotna, gdyż pociąga za sobą szereg obowiązków jakie świeżo upieczony pracodawca musi wykonać. Powszechnie wiadomo, że nieznajomość prawa może nam zaszkodzić, dlatego wiedza dotycząca ogólnych zagadnień wynikających z Kodeksu Pracy np wyliczanie płacy netto brutto czy udzielania urlopów pracownikom jest sprawą priorytetową.
Dokumentacja Pracownicza – o czym trzeba pamiętać.



Zatrudniając pracownika jesteśmy zobligowani każdemu prowadzić personalną teczkę akt osobowych. Skoroszyt taki złożony jest z trzech części A – w której wkładać będziemy informacje dotyczące okresu przed nawiązaniem stosunku pracy, część B - w czasie zatrudnienia i C- po ustaniu zatrudnienia.

Prowadząc teczki akt osobowych pamiętać należy o ich właściwym zabezpieczeniu, ochrona danych osobowych wymusza obowiązek na pracodawcach przechowywania teczek akt osobowych w zamykanej szafie aktowej.

Urlopy pracownicze – podstawy w pigułce.

Każdemu pracownikowi należą się urlopy, różne w zależności od okoliczności i celu. Najczęściej wykorzystywane są urlopy wypoczynkowe, dzięki nim pracownik ma nabrać sił. Na życiowe sytuacje takich jak ślub czy zgon kogoś z rodziny, ustawodawca zapewnia urlop okolicznościowy. Jego wymiar nie został odgórnie oszacowany, musimy tylko okoliczności urlopu okolicznościowego udokumentować adekwatnym urzędowym dokumentem np.

Jak sądzisz? Czy omawiany wątek jest pasjonujący? Jeśli tak, to w odniesieniu do publikowanego zagadnienia poznaj szczegóły (https://www.certificator.eu/en/certification-handbook/safety-of-cosmetics-technical-regulation.html) tutaj.

z urzędu stanu cywilnego. Kodeks Pracy umożliwia pracownikom skorzystania z urlopu na żądanie – o terminie udzielenia takiego urlopu decyduje pracownik.

Kilka słów o zasiłkach.

Zasiłki są formą wsparcia dla tych którzy, są w ciężkiej sytuacji życiowej. Powodem jej może być zły stan zdrowia, który uniemożliwia podjęcie pracy albo ze względu na podeszły wiek. Pierwszą formą zasiłku dla osób mających orzeczenie o niepełnosprawności jest zasiłek pielęgnacyjny. Z zasiłku tego mogą skorzystać osoby małoletnie, które ukończyły 16 rok życia a także osoby starsze – które ukończyły 65 lat. Zasiłek wypłacany jest w wysokości 153 zł. miesięcznie i ma na celu pokryć koszty opieki i pomocy w niesamodzielnej egzystencji dla tych niepełnosprawnych. Następnym świadczeniem, o którym warto wspomnieć, jest zasiłek przedemerytalny. Należy się on osobom, które do dnia zakończenia umowy o pracę z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy, były zatrudnione przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy lub takim, które do dnia ogłoszenia likwidacji prowadziły działalność gospodarczą pozarolniczą i płaciły z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne.

Sposoby nawiązania stosunku pracy, urlopy pracownicze, zasiłki czy świadczenia wypłacane z tytułu opieki nad dzieckiem to jedynie część z podstawowych informacji, które są ważne dla nas wszystkich. Znajomość tych zagadnień jest kluczowa aby nie zagubić się w gąszczu przepisów, uzyskać należne świadczenie lub nie dać się oszukać pracodawcy.

Tags: Ogłoszenia, rodzina, prawo, PRacownik, pomoc

Author: B.S.