Składanie deklaracji podatkowych, czyli o czym pamiętać przy formularzu PIT?


Z końcem lutego zbliża się czas nadsyłania przez właścicieli firm deklaracji podatkowych za miniony rok. Sprawdzamy skrzynki pocztowe i adresy mailowe pamiętając o wszystkich umowach, na podstawie których pracowaliśmy w minionym roku. Dla wielu z nas rozliczenia z urzędem skarbowym ciągle należy do ostatecznej konieczności, głównie za sprawą skomplikowanych wyliczeń w kolumnach formularzy pit. Na co zwracać uwagę, by rozliczenie stało się formalnością?
rozliczenie
Author: Lucas Hayas
Source: http://www.flickr.com
Gdy mamy stałą umowę i pracujemy też na stałej umowie, co charakteryzuje osoby starsze stażem, wszelkie trudności w rozliczaniu się sprowadzają się do jedynego wersu w formularzu. Przy kilku odrębnych zawodach, o dowolnej umowie zatrudnienia (o pracę, o dzieło) wyczekujemy do ostatniego formularzu pit 11 od pracodawcy po czym zsumujemy poszczególne wersy i kolumny z przychodami także zaliczkami od płatnika. Istotne by obliczenia, również w sytuacji gdy mieliśmy jedynego pracodawcę, były zweryfikowane kilkukrotnie, najlepiej przez specjalistę od księgowości (poznaj propozycje firmy Account) lub pewny program do przeliczania zwrotów za podatki.



W przypadku prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej, także pozarolniczej, rozliczamy się formularzem Pit 36 - . Wszystkie zyski i straty osiągnięte w roku podatkowym za stosunek pracy, uzyskane stypendia i zasiłki wliczane są w najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez podatników formularz pit 37. Strony zajmujące się księgowością i rozliczeniami rocznymi przygotowują oczekującym wszelkie niezbędne formularze, rozpatrujące dochody z obrotu nieruchomościami nabytymi lub wybudowanymi. Inny formularz
księgowość
Author: http://www.freeimages.com
Source: http://www.freeimages.com
wypełnią osoby otrzymujące zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (Pit-3), inny arkusz jest dla płatników, którzy pobierają zaliczki od właścicieli (Pit-4R) druki znajdziesz tu.


Przy rozliczaniu podatkowym nie można pozwolić sobie na choćby mały błąd. Najmniejsza różnica w kwocie, bez znaczenia czy z korzyścią dla siebie czy instytucji skarbowej, przyczynia się do zahamowania procedury wypłaty wyczekiwanego zwrotu. Przy uwzględnieniu czasu potrzebnego na taką informację, czy kolejne składanie i oczekiwanie, zaliczka pojawi się na kontach po dwóch, trzech miesiącach od chwili złożenia deklaracji. Mając jakiekolwiek wątpliwości poradźmy się więc fachowców lub ludzi, którzy z rozrachunkiem za wcześniejsze lata podatkowe nie mają problemów.

Tags: pracodawca, podatek, deklaracja