Składniki umundurowania – różniące się między sobą mundury oraz części wyposażenia


Na terenie zarówno państw świata, jak i Polski działają różne formacje militarne i umundurowane. Ich cechą charakterystyczną jest to, że używają mundurów. To właśnie mundur pozwala odróżnić członków tych grup od pozostałej części społeczeństwa. Jakie są cechy charakterystyczne różnych formacji mundurowych oraz jak wyglądają ich mundury?
harcerze
Author: Arcadiuš
Source: http://www.flickr.com
Najpowszechniej rozpoznawaną formacją umundurowaną jest oczywiście wojsko. Ciężko tutaj jednak mówić o określonym wzorze munduru. Poszczególne rodzaje wojsk mają bowiem inne umundurowanie. Wyróżniamy wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najbardziej rozpoznawalne uchodzą wojska lotnicze, których umundurowanie ma charakterystyczny stalowy kolor. Tym, co pozwala mieć pewność, że mamy do czynienia z przedstawicielem służby lotniczej jest tak zwana mewka, która znajduje się w klapie munduru. To symbol polskich lotników.
Mundury żołnierzy wojsk lotniczych nieraz mylone są z mundurami policyjnymi, które mają podobny kolor. Podobną barwę mają również mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co odróżnia ich od reszty jest znajdująca się na ramieniu aplikacja z napisem „Służba Więzienna”. Do tego doliczyć trzeba także symbol formacji. Wojskowi do elementów wyposażenia mundurowego wliczają rozmaite rodzaje czapek - idź na stronę. Zalicza się do nich także furażerka. Furażerka jest charakteryzującą się małymi rozmiarami czapką, którą nosi się na czubku głowy. Nie jest to oczywiście jedyna czapka, którą mogą zakładać wojskowi.

Będzie nam miło, jeżeli przeznaczył kilka Twoich chwil i przeczytał kolejny tekst na ten temat. Pod poniższym linkiem oczekuje na Ciebie ciekawy news.

harcerz
Author: tomasz przechlewski
Source: http://www.flickr.com
Podobne czapki używane są przez funkcjonariuszy Policji oraz funkcjonariuszy wspomnianej kilka zdań wcześniej Służby Więziennej. Duże znaczenie w umundurowaniu mają również buty.

Formacją zakładającą mundur o nieco różniącym się charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski różni się w przypadku dziewczynek chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski tworzy go spódnica, chłopcy rzecz jasna zakładają spodnie. Mundury harcerskie charakteryzują się stalowo – zielonym kolorem. Cechą typową są grube skarpety zakładane przez dziewczynki. Wygląd mundurów jest inny w zależności od formacji oraz tego, czy jest on uszyty dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach noszących mundury zjawiły się kobiety i póki co nic nie zapowiada tego, by coś miało ulec zmianie.

Tags: buty, Mundur, harcerstwo