Ubezpieczenia na przestrzeni wieków


Pomysł ubezpieczenia na życie i mienia funkcjonuje od wielu stuleci. Handlarze w antyku ustalali między sobą, że mają symetrycznie dzielić się spłacaniem szkód, które mogły dotknąć ich transporty na długich i niebezpiecznych drogach.

Source: ab-ubezpieczenia.pl
Podobne mechanizmy zaczęto zawierać w wielu zakątkach ówczesnego świata i podaje się je jako przykład solidarności z rozsądku. W wiekach średnich na procederze sprzedawania podróżnikom po Ziemi Świętej zapewnienia, że ich pieniądze bezpiecznie dotrą razem z nimi do celu, narodziła się siła zakonu Templariuszy. Niektórzy badacze obwołują ich pierwszymi finansistami i ubezpieczycielami w historii.

W zasadzie jak daje się zauważyć idee program dla brookera (zobacz prgram dla brokera) ubezpieczeń wiązały się nierozerwalnie z biznesem i podróżami. Trudno się dziwić – handel nie istniał bez karawan i w związku z tym wystawiony był na niebezpieczeństwo utraty towarów, środków transportu, zysków lub nawet żywota - przejdź do strony. Ubezpieczenia przez wieki nabierały rozwiązań instytucjonalnych i prawnych, w szczególności w państwach rządzących na morzu, czyli Holandii, Anglii, Hiszpanii, Włoszech i Portugalii .

W pozostałych stronach, takich jak nasza ojczyzna, wykształcił się program obsługa programów lojalnościowych do prowadzenia serwisu (zobacz program do prowadzenia serwisu) z ubezpieczeniami od konkretnych, regularnie występujących klęsk, czyli ognia, zalewających wód i nieurodzaju. Przykładem instytucji, która wypłacała zapomogi w takich sytuacjach, jest ustanowione u progu XIX stulecia Towarzystwo Ogniowe dla Miast w Prusach Południowych. To właśnie to wydarzenie świętowano dekadę temu, jako narodziny profesjonalnych ubezpieczeń w naszym kraju.


W 1762 roku wystartowała firma, która ubezpieczała życie ludzkie. Pierwsza polisa na życie była sprzedawana przez towarzystwo Equitable w Londynie. Skokowy rozwój rynku polis nastąpił w trakcie XIX stulecia, czyli złotych lat kapitalizmu i industrializacji. Kurczący się glob był miejscem coraz większego rozkwitu wymiany międzynarodowej, rosły prywatne majątki. Lecz jest też druga strona medalu, okazja na wzbogacenie się była zwykle równoważona zawsze możliwą groźbą plajty. Równolegle w zjednoczonej Rzeszy kanclerz Bismarck wprowadził powszechne ubezpieczenia społeczne.

Tags: ubezpieczenia, bezpieczeństwo, polisy