Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni szczególnie prawa poszkodowanych w wypadkach


Samochód to prawdopodobnie jedno z najważniejszych „odkryć” ubiegłego stulecia. Auta stały się niezbywalnym „składnikiem” naszej codzienności. Są obecne niemal wszędzie, a ich liczba ciągle wzrasta.

W samej tylko Warszawie, zarejestrowano już ponad 1,5 miliona pojazdów. Jednych opisany stan rzeczy napawa niepokojem, tymczasem inni zacierają ręce. Dla przykładu ubezpieczyciele. Dla nich to albowiem „czysty zysk”. Wszyscy zmotoryzowani Polacy muszą wszak ubezpieczyć swoje „cztery kółka” na wypadek zdarzeń drogowych. Taki obowiązek nakładają na nas odpowiednie ustawy. Czemu polisa OC jest tak ważna? Wyobraź sobie, iż wracasz z pracy do mieszkania. Jest już ciemno. Szybko zapadł zmrok. Nagle z naprzeciwka nadjeżdża auto. Dochodzi do kolizji, a Ty odnosisz obrażenia. Wówczas możesz starać się o zadośćuczynienie z tytułu poniesionych szkód. Wypłata odszkodowania z OC (zerknij na okazję na: contra odszkodowania z oc sprawcy) sprawcy zwykle następuje po miesiącu od chwili przyjęcia zgłoszenia. Istnieje jednakże pewien warunek:
dokumenty
Author: Ian Lamont
Source: http://www.flickr.com
wszelkie formalności muszą być spełnione, a wina sprawcy nie może budzić jakichkolwiek wątpliwości. W przeciwnym wypadku, cały proces się wydłuża. Przyznane poszkodowanemu środki pieniężne przelewane są bezpośrednio na wskazane konto.

Należy spostrzec, iż z OC wypłata odszkodowania dotyczyć może nie tylko sytuacji, gdy w wyniku zdarzenia drogowego doznajemy uszczerbku na zdrowiu lecz także „drobnych” kolizji bez ofiar. Wówczas, sprawca ponosi koszty związane z naprawą auta poszkodowanego.

Tags: wypadki, kolizja, pojazd, konta