Urodzenie smyka to przepiękny dzień i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego


Jakiś czas temu polskie kobiety wywalczyły sobie, aby ich urlop wychowawczy trwał 12 miesięcy.


Niejedna mama powie, że pierwszy rok smyka bywa kluczowy.


pożyczka
Author: Mark Hodson Photos
Source: http://www.flickr.com
Jest to okres, kiedy maluszek najbardziej potrzebuje jej ciepła oraz obecności. I nie chodzi tylko o mleko czy pilnowanie, ale o budowanie się wyjątkowej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama rozmyśla już wyłącznie o swoim słoneczku, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Ważne wydaje się być to, aby zdawać sobie sprawę z tego, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w czasie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego szkraba. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie może być też niższa aniżeli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce, które wynosi obecnie 2250 zł.

Jeżeli masz ochotę poznać więcej, to przejrzyj informacje. Odnajdziesz je na nowej stronie, którą umieściliśmy pod tym linkiem.

Zatem w najmniej optymistycznym scenariuszu dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże pieniądze, ale mało kto dzisiaj zarabia najmniejszą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.


Jeżeli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez trudności poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dziś można także ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych pakietów.

Tags: cena, rok, składki, kraj