Zastanawiasz się nad odpowiednim sposobem oceniania podwładnych? Zdecyduj się na metodę 360 stopni


Pracodawcy wielokrotnie zastanawiają się, w jaki sposób oceniać zatrudniane osoby, by otrzymać na ich temat wszystkie niezbędne informacje. Jest wiele możliwych sposobów, jednakże jeden ze szczególnie efektywnych to ocena 360 stopni. Co można o niej powiedzieć?


Zgodnie z nazwą wykorzystując ją otrzymujemy pełną informację zwrotną, a więc ocenę pochodzącą z różnych obszarów.

Jeśli ten artykuł pochłonął Cię całkowicie, to zobacz także inny oryginalny tekst (https://www.copyekspert.pl/blog/bizhub-eagle-c360i), który zapewne zawiera równie absorbujące informacje.

Ma służyć nade wszystko do analizy zdolności interpersonalnych oraz menedżerskich, które są jednymi z najtrudniejszych do oszacowania. Powyższa ocena pracownicza opiera się na kwestionariuszu, który dotyczy ocenianej osoby. Dokument zostaje przekazany do uzupełnienia zarówno jej najbliższym współpracownikom, jak również klientom oraz zwierzchnikom. Ankietę wypełnia również poddawana analizie osoba, dokonując równocześnie swojej samooceny. Najważniejsze, aby ludzie wypełniający ankietę odpowiadali zgodnie z prawdą. Jedynie wtedy ocena 360 stopni będzie się liczyła i da wymierne efekty.

Kolejnym krokiem jest wykonanie raportu z uzupełnionych uprzednio kwestionariuszy.
Ocena pracownika przez menedżera
Author: Victor1558
Source: http://www.flickr.com
Ostatni krok natomiast to spotkanie osoby opiniowanej z coachem, którego zadaniem jest zinterpretowanie uzyskanych wyników i określenie najlepszej dla niej drogi rozwoju. Oceniany człowiek ma okazję poznać swoje mocne oraz słabe strony, dowie się, jak pozbyć się tych gorszych, a także co zrobić, by poprawić swoją efektywność. Razem z coachem zadecyduje, które zdolności pragnie rozwijać, by podnieść jakość swojej pracy. Dzięki obiektywnej ocenie opartej na wiarygodnych kryteriach poczuje, iż pracodawcy naprawdę zależy na nim oraz na jego rozwoju.

Ocena 360 stopni gwarantuje również pomyślne efekty dla samego pracodawcy. Pozwala zebrać konieczne pracodawcy informacje na temat zatrudnianych przez niego ludzi (artykuł o ocenie 360 stopni). Dzięki dokładnym danym łatwiej będzie mu dobrać odpowiednie dla nich drogi rozszerzania umiejętności i budować zespół, który wygeneruje najlepsze dla firmy wyniki. Inwestowanie w zdolności swojej załogi to jedna z najważniejszych spraw, o którą trzeba się zatroszczyć, jeśli chcemy odróżnić się na rynku swoimi usługami albo produktami oferowanymi klientom. Niniejsza ocena to także sposób na poprawę komunikacji pomiędzy załogą a kadrą zarządzającą.

Tags: efekty, efektywność, kompetencje